Labels

Wednesday 5 December 2012

RPH


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Tajuk                                 : Bentuk dan Ruang
Kemahiran                        : Perimeter bagi Bentuk Gabungan 2-Matra                            
Kelas                                 :  5 Valluvar
Tarikh                                :   05 / 11/  2012
Masa                                 :   9:30 -10:00 pagi
 Objektif Pelajaran             : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :         
                                              Mencari jumlah perimeter bagi bentuk gabungan 2-matra
                                              dengan betul
  Kaedah Pengajaran         : Pembelajaran konstruktivisme iaitu pembelajaran  
berstruktur  menjana semula idea dan inkuiri          penemuan
                  Konsep                             : Perimeter adalah jumlah ukuran bagi semua sisi bagi              
                                                             sesuatu bentuk gabungan 2-matra
                  Alat bantu mengajar          : Gambar-gambar bentuk 2-matra
                                                               Pembaris,pita pengukur
                                                               Kertas mahjung yang ada soalan
                                                               Carta definisi perimeter
                                                                Lembaran kerja
                                                               LCD projekter       
   Elemen merentas kurikulum : bahasa merentas kurikulum
 Nilai –tolong menolong, bekerjasama,rasa berterima       
            kasih
TMK- keusahawanan


    Pengetahuan sedia ada      :  Murid-murid telah belajar tentang ruang dan bentuk
                                                   Dalam tahun 4 dan dapat menamakan bentuk 2-matra





Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti dan Pembelajaran
Catatan
Set induksi    (5 minit)

Memperkenalkan tajuk pelajaran
1) Guru meminta  5 orang murid tampil ke hadapan.
2) Guru meminta murid-murid membuat larian di sekekliling taman buatan yang disediakan di dalam kelas.
3) Setelah murid berlari sekekling taman tersebut guru bersoal murid-murid dalam kelas
-Apakah bentuk taman ini?
-Melalui aktiviti ini apakah yang kamu dapat mencari?
4) Kemudian murid cuba menjawab soalan tersebut,
Kemahiran Bahasa: (KB)            Mendengar
BBM:taman buatan berbentuk egiempat
Nilai:Hormat-menghormati
Langkah  1  (5 minit )
Menamakann bentuk 2-matra






Gabungan bentuk 2-matra




 





Konsep Perimeter:

Perimeter adalah jumlah ukuran bagi semua sisi bagi sesuatu bentuk gabungan 2-matra             
                                                     

1) Guru menunjukkan gambar-gambar bentuk 2-matra dan meminta murid-murid menamakannya:
Segitiga, segitiga kaki sama, egiempat sama,segiempat tepat
2.Guru menerangkan konsep perimeter dengan tunjukkan gambar-gambar bentuk.2-matra
3. Guru gabungkan 2 bentuk2-matra untuk menghasilkan bentuk gabungan dan menjelaskan bagaimana mencari perimeter bagi bentuk tersebu


KB:mendengar, bertutur
KBKK: menjana idea
Kemahiran                   a)Menamakan bentuk 2-matra
b) Membuat kaitan dan perhubungan    
Nilai: Berusaha
BMM:carta bentuk 2-matra dan carta konsep perimeter
Langkah 2    (10 minit)
Pelajar-pelajar dibahagikan kepada 5 orang dalam setiap kumpulan
Setiap kumpulan diminta mencari jawapam untuk soalan yang dibekalkan dan membentangkannya.


1.Guru menjelaskan bagaimana mencari perimeter dan meminta murid-dalam kumpulan selesaian soalan yang dibekalkan dalam kertas mahjung.
2. Murid-murid duduk dalam kumpulan berbincang dan mencari perimeter bagi bentuk yang dibekalkan.
3. Setelah mencari jawapan wakil dari setiap kumpulan datang ke hadapan dan jelaskan jawapan mereka.
4.Murid-murid memberikan tepukan bagi setiap jawapan .


KB: Bertutur, mendengar, menulis
Nilai : bekerjasama,tolong -menolong
a) Kemahiran berfikir
BBM: kertas mahjung,marker
Langkah 3   (7 minit)

Penilaian murid dengan lembaran kerja.

1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid untuk penilaian.
2. Guru beredar dalam kelas dan membimbing murid-murid yang bermasalah.

3.Mengutip semua lembaran kerja.
Nilai: Yakin pada diri, keberanian, daya usaha
Kemahiran Bernilai Tambah:
a)Kemahiran berfikir
BBM : lembaran kerja.






Penutup         (3 minit)

Perumusan konsep perimeter dengan nyanyian bersama slaid.

1. Guru merumuskan apa yang dipelajari pada sesi pengajaran tersebut.
2. Kemudian, guru memaparkan nyanyian perimeter dengan LCD dan meminta murid-murid turut menyanyi mengikut seni kata yang dipaparkan.


BBM: LCD