RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK
Tajuk
: Bentuk
dan Ruang
Kemahiran : Perimeter bagi Bentuk
Gabungan 2-Matra
Kelas : 5 Valluvar
Tarikh : 05 /
11/ 2012
Masa : 9:30 -10:00 pagi
Objektif Pelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat
:
Mencari jumlah perimeter bagi bentuk
gabungan 2-matra
dengan betul
Kaedah Pengajaran : Pembelajaran konstruktivisme iaitu pembelajaran
berstruktur menjana semula idea dan inkuiri penemuan
Konsep : Perimeter adalah
jumlah ukuran bagi semua sisi bagi
sesuatu bentuk gabungan 2-matra
Alat bantu
mengajar : Gambar-gambar bentuk
2-matra
Pembaris,pita pengukur
Kertas mahjung yang ada soalan
Carta definisi perimeter
Lembaran kerja
LCD projekter
Elemen merentas kurikulum : bahasa merentas
kurikulum
Nilai
–tolong menolong, bekerjasama,rasa berterima
kasih
TMK- keusahawanan
Pengetahuan sedia ada :
Murid-murid telah belajar tentang ruang dan bentuk
Dalam tahun 4 dan dapat menamakan bentuk
2-matra
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti dan
Pembelajaran
|
Catatan
|
|||||||||||||||
Set induksi (5 minit)
|
Memperkenalkan tajuk
pelajaran
|
1) Guru meminta 5 orang murid tampil ke hadapan.
2) Guru meminta
murid-murid membuat larian di sekekliling taman buatan yang disediakan di
dalam kelas.
3) Setelah murid
berlari sekekling taman tersebut guru bersoal murid-murid dalam kelas
-Apakah bentuk taman
ini?
-Melalui aktiviti ini
apakah yang kamu dapat mencari?
4) Kemudian murid cuba
menjawab soalan tersebut,
|
Kemahiran Bahasa:
(KB) Mendengar
BBM:taman buatan
berbentuk egiempat
Nilai:Hormat-menghormati
|
|||||||||||||||
Langkah 1 (5
minit )
|
Menamakann bentuk
2-matra
Gabungan bentuk
2-matra
Konsep Perimeter:
Perimeter adalah jumlah ukuran bagi semua sisi bagi sesuatu
bentuk gabungan 2-matra
|
1) Guru menunjukkan
gambar-gambar bentuk 2-matra dan meminta murid-murid menamakannya:
Segitiga, segitiga
kaki sama, egiempat sama,segiempat tepat
2.Guru menerangkan
konsep perimeter dengan tunjukkan gambar-gambar bentuk.2-matra
3. Guru gabungkan 2 bentuk2-matra
untuk menghasilkan bentuk gabungan dan menjelaskan bagaimana mencari
perimeter bagi bentuk tersebu
|
KB:mendengar, bertutur
KBKK: menjana idea
Kemahiran a)Menamakan bentuk 2-matra
b) Membuat kaitan dan
perhubungan
Nilai: Berusaha
|
|||||||||||||||
Langkah 2 (10 minit)
|
Pelajar-pelajar
dibahagikan kepada 5 orang dalam setiap kumpulan
Setiap kumpulan
diminta mencari jawapam untuk soalan yang dibekalkan dan membentangkannya.
|
1.Guru menjelaskan
bagaimana mencari perimeter dan meminta murid-dalam kumpulan selesaian soalan
yang dibekalkan dalam kertas mahjung.
2. Murid-murid duduk
dalam kumpulan berbincang dan mencari perimeter bagi bentuk yang dibekalkan.
3. Setelah mencari
jawapan wakil dari setiap kumpulan datang ke hadapan dan jelaskan jawapan
mereka.
4.Murid-murid
memberikan tepukan bagi setiap jawapan .
|
KB: Bertutur,
mendengar, menulis
Nilai :
bekerjasama,tolong -menolong
a) Kemahiran berfikir
BBM: kertas
mahjung,marker
|
|||||||||||||||
Langkah 3 (7 minit)
|
Penilaian murid dengan
lembaran kerja.
|
1.Guru mengedarkan
lembaran kerja kepada murid untuk penilaian.
2. Guru beredar dalam kelas dan membimbing murid-murid yang bermasalah.
3.Mengutip semua lembaran kerja.
|
Nilai: Yakin pada
diri, keberanian, daya usaha
Kemahiran Bernilai
Tambah:
a)Kemahiran berfikir
BBM : lembaran kerja.
|
|||||||||||||||
Penutup (3 minit)
|
Perumusan konsep
perimeter dengan nyanyian bersama slaid.
|
1. Guru merumuskan apa
yang dipelajari pada sesi pengajaran tersebut.
2. Kemudian, guru
memaparkan nyanyian perimeter dengan LCD dan meminta murid-murid turut
menyanyi mengikut seni kata yang dipaparkan.
|
BBM: LCD
|
|||||||||||||||
No comments:
Post a Comment